flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Шановні представники засобів масової інформації

 

 

 

       Козятинський міськрайонний суд  завжди сприятиме журналістам у виконанні ними професійних обов’язків. У відповідь ми просимо представників мас-медіа, які відвідують приміщення суду, дотримуватися певних правил поведінки в суді, процесуальних вимог, передбачених законодавством та загальноприйнятих морально-етичних норм.

  Впевнені, що разом ми зможемо достойно виконувати важливу суспільну функцію – повно та оперативно інформувати громадськість про хід розгляду соціально значущих справ в судовому порядку. 

  Як відомо, частина 7 статті 129 Конституції України, статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»,  ст.ст.7,12 Кодексу адміністративного судочинства України, ч. 8 ст. 6 Цивільного процесуального кодексу України,   статті 20 КПК України передбачають, що судовий розгляд та вирішення справ мають здійснюватись гласно й відкрито,крім випадків, установлених процесуальним законом.

  Суд ухвалою може оголосити судове засідання або його частину закритими з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, що охороняється законом, захисту особистого та сімейного життя людини, в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи, а також в інших випадках, установлених законом.  Якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація з обмеженим доступом є суспільно значимою або доступ до інформації обмежено з порушенням закону, суд постановляє ухвалу про її дослідження у відкритому судовому засіданні.

Під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні лише особи, які беруть участь у справі, а в разі необхідності - експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки.

 Судове рішення, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Відповідно до чинного процесуального законодавства України, якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, прилюдно проголошується лише резолютивна частина рішення.

 До речі, кожен має право знайомитися в установленому законодавством порядку із судовими рішеннями у будь-якій розглянутій у відкритому судовому засіданні справі, які набрали законної сили. Це право може бути обмежено відповідно до закону в інтересах нерозголошення конфіденційної інформації про особу, державної чи іншої таємниці, що охороняється законом.

   Рішення Козятинського міськрайонного суду  розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень.

 Звертаємо Вашу увагу, що для здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню представникам ЗМІ потрібно звернутися із клопотанням  до головуючого судді по справі.

 Перед початком судового засідання Ви можете налаштувати апаратуру, але ввімкнути її дозволяється після оголошення судом ухвали про дозвіл фото- та відео зйомки. Клопотання про фото- та відео зйомку розглядається на початку судового засідання.

            Для здійснення прямої радіо- чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно не менше ніж за три доби звернутися також до адміністрації суду (голови суду чи керівника апарату суду) з проханням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду. Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь, що дозволить створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому приміщенні, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ тощо. Звертаємо увагу на особливості фото- і відеозйомки у приміщенні суду, де знаходяться відвідувачі в очікуванні інших судових засідань.
         Відповідно до правил ст. 307 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода  особи на знімання її на 
фото-,  кіно-,  теле- чи відеоплівку  припускається,  якщо  зйомки 
проводяться відкрито на вулиці,  на зборах, конференціях, мітингах 
та інших заходах публічного характеру.  Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

 

 

   « ЗАТВЕРДЖЕНО»

наказом в. о. голови Козятинського

 міськрайонного суду  від 05 грудня 2013 р. №  40

                                            

 

ПОЛОЖЕННЯ

про порядок взаємодії Козятинського міськрайонного суду Вінницької області із представниками

засобів масової інформації

 

1.1.                Всі документи щодо правової, інформаційної та організаційної взаємодії судів та ЗМІ мають відповідати чинному національному законодавству та міжнародним зобов'язанням України щодо забезпечення свободи преси і незалежності правосуддя, зокрема Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (набула чинності для України 11 вересня 1997 року).

1.2.               Контактною особою для ЗМІ від Козятинського міськрайонного суду є керівник апарату суду, заступник керівника апарату суду.

1.3.               Інформація про цю особу (ШБ) та контактні дані (телефон, та адреса електронної пошти) розміщується на веб-сайті Козятинського міськрайонного суду. Витяги з цього Положення доводяться до відома представників засобів масової інформації через розміщення на веб-сайті Козятинського міськрайонного суду Вінницької області.

II. Обов'язки журналістів

1.1.   Представники ЗМІ (друкованих, електронних, радіо - і телекомпаній тощо),
відвідуючи Козятинський міськрайонний суд Вінницької області з метою
виконання професійних обов'язків, мають бути обізнані:

*  з необхідністю розуміння принципів діяльності органу судової влади і прояву
поваги до суддів;

*   з гарантіями кожної особи на повагу до приватності та з правовою
відповідальністю журналіста за розголошення конфіденційної інформації
(втручання в приватне життя);

* з поняттям презумпції невинуватості;

*    з правом кожного на справедливий судовий розгляд йогоЛї справи
неупередженим судом;

* з правовими наслідками поширення недостовірної інформації.

2.2.            Присутність працівників ЗМІ у приміщенні суду не повинна створювати незручностей для інших відвідувачів суду.

2.3.            Присутність працівників ЗМІ у залі судового засідання під час розгляду справи не повинна відволікати суд та учасників процесу.

2.4.            Непокора в залі суду чи ігнорування зауважень судді може кваліфікуватись як прояв неповаги до суду і стати підставою для примусового видалення із зали і накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або адмінарешту.

 

2.5.               Фото -, відео - та телезйомка у загальних приміщеннях суду (вестибюлі, коридорах)  не дозволена

2.6.               Можливість фото -, відео - та телезйомки у залі суду під час судового процесу вирішується судом по кожній справі з урахуванням думки учасників процесу та інтересів правосуддя (з огляду на права неповнолітніх, потерпілих від злочину, потребу захисту свідків тощо). Оскільки судді не мають права коментувати справи, які перебувають у їхньому провадженні, журналісти для отримання інформації про суть конфлікту, його правову природу і можливі правові наслідки завершення справи можуть спілкуватися з адвокатами сторін, прокурором та експертами.

III.   Доступ працівників ЗМІ до приміщення суду

3.1.   Доступ працівників ЗМІ до приміщення суду та судових залів, де відкрито
слухаються справи, відбувається на загальних підставах.

3.2.     Працівники ЗМІ мають право на вхід до суду за пред'явленням
редакційного посвідчення, паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.

3.3.   Працівники ЗМІ не можуть бути обмежені в доступі до приміщення суду
або його залів на тій підставі, що вони не є учасниками процесу, не мають
відношення до конкретної справи, яка розглядається в суді.

3.4.     Вилучення у працівників ЗМІ охороною суду або працівниками суду
фотоапаратів, теле - та відеокамер вважається порушенням права власності та
обмеженням доступу журналістів до суду для виконання професійних
обов'язків. Проте охорона суду або працівник суду в разі порушень
представником ЗМІ вимог п. 2.5 вправі вимагати припинення фото -, відео -
та телезйомки.

IV.  Доступ журналістів на судові засідання

4.1. Загальні положення

4.1.1 Розгляд справ у суді відбувається відкрито, крім випадків, передбачених процесуальним законом.

4.1.2. Судове рішення оголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або тією мірою, що визнана судом необхідною: коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.

4.1.3      Журналісти, як і представники громадськості, мають право бути
присутніми на відкритому судовому засіданні та на відкритому проголошенні
судових рішень без попереднього дозволу (акредитації).

4.1.4     Розгляд справи у закритому засіданні допускається за мотивованою і
оголошеною публічно ухвалою суду у випадках, передбачених процесуальним
законом.

4.2.   Кримінальний процес.

4.2.1.     Розгляд справ у всіх судах відкритий, за винятком випадків, коли це
суперечить інтересам охорони державної або іншої, захищеної законом
таємниці.

4.2.2.                        Справи про статеві злочини, про злочини осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку, а також для дотримання безпеки осіб, взятих під захист, оголошуються закритими на підставі мотивованої ухвали суду.

4.2.3.                        Розгляд справи може бути оголошений закритим для запобігання розголошенню відомостей про інтимні сторони життя осіб, які беруть участь у справі. У даному випадку суддя надає зважену оцінку обставинам справи, зокрема, оцінює ступінь суспільної потреби в закритті подібної інформації та мотивує своє рішення.

4.3.   Цивільний процес

4.3.1.               Розгляд справ проводиться відкрито.

4.3.2.               Закритий судовий розгляд допускається у разі, якщо відкритий розгляд може привести до розголошення державної або іншої таємниці, яка охороняється законом.

4.3.3.      Закритий судовий розгляд допускається також за обґрунтованими
клопотаннями осіб, які беруть участь у справі, з метою забезпечення таємниці
усиновлення, запобігання розголошенню відомостей про інтимні чи інші
особисті сторони життя осіб, які беруть участь у справі, або відомостей, що
принижують їх честь та гідність. У разі, коли крім прав особи, що охороняються
відповідними процесуальними нормами, має місце суспільний інтерес щодо
отримання інформації, суд надає оцінку цим обставинам і лише після цього
приймає рішення.

4.3.4.     Про розгляд справи в закритому судовому засіданні суд постановляє
мотивовану ухвалу в нарадчій кімнаті, яка оголошується негайно.

V. Порядок під час судового засідання

5.1. За порушення журналістом, як і іншими присутніми в судовому засіданні, порядку під час судового засідання або непідкорення ними розпорядженню головуючого, зазначені особи несуть відповідальність за частиною 1 статті

185 (3) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

VI. Інформаційні запити ЗМІ і журналістів

6.1.   Загальні положення

6.1.1.                     Для надання громадськості інформації про діяльність Козятинського міськрайонного суду журналісти та ЗМІ мають право звертатися до суду з інформаційним запитом. Під інформаційним запитом мається на увазі письмове звернення про надання інформації про діяльність Козятинського міськрайонного суду та його посадових осіб.                                                                                                          ,.

6.1.2.                     У письмовому запиті повинно бути зазначено прізвище, ім'я та по-батькові запитувача, питання, яке його цікавить, та адреса, за якою він бажає отримати відповідь.

 

6.1.3.                Журналісти можуть подавати запити в будь-якій формі. Рекомендований зразок письмового інформаційного запиту додається до цього Положення, розміщується на веб - сайті Козятинського міськрайонного суду і може використовуватись журналістами.

6.1.4.                Враховуючи стислі строки, у межах яких працюють журналісти, щільні графіки випуску друкованих ЗМІ, в інформаційному запиті може бути обумовлена необхідність оперативного опрацювання питання і надання відповідної інформації.

6.1.5.     Офіційна інформація, надана на запити Козятинським міськрайонним
судом , може оприлюднюватися без перевірки. Суд надає ЗМІ лише перевірені
дані.

6.2.   Термін розгляду інформаційного запиту

6.2.1.     Протягом десяти календарних днів Козятинський міськрайонний суд
повідомляє запитувачу про те, що його запит підлягає задоволенню або що
інформація/документ не підлягає наданню для ознайомлення.

6.2.2.    Задоволення запиту, зокрема і про надання інформації в письмовій формі,
здійснюється протягом місяця, якщо інше не передбачено законом.

6.3.Особливості надання інформації в кримінальному процесі

6.3.1. У контексті кримінального процесу, що становить суспільний інтерес, або іншого   процесу,   який   привертає   широку  увагу   громадськості,   суд   надає інформацію засобам масової інформації про різні процесуальні етапи руху справи тією мірою, в якій це не шкодить або не затримує чи не заважає відправленню правосуддя.

6.3.2.               У межах кримінального процесу суд та працівники суду утримуються від оприлюднення інформації, що може зашкодити справедливості судового розгляду.

6.3.3.               Інформація про судовий процес, що триває, передається або поширюється через засоби масової інформації лише тоді, коли це не порушує презумпції невинуватості обвинуваченого у вчиненні злочину або підсудного.

6.3.4.               Інформація про особу свідка розголошенню не підлягає, крім випадків, коли свідок дав на це свою попередню згоду, ідентифікація свідка зачіпає суспільний інтерес чи покази свідком були надані у відкритому засіданні. Інформація про свідка за жодних умов не розголошується, якщо це пов'язане із загрозою для його життя чи безпеки, і журналісти належним чином про це поінформовані.

6.3.5.               При наданні інформації про обвинувачених, підсудних чи засуджених, а також про інших учасників кримінального процесу, має дотримуватись їхнє право на захист недоторканності. Особливий захист забезпечується неповнолітнім або обмежено дієздатним особам, які є учасниками процесу. В тому числі потерпілим, обвинуваченим, підсудним та засудженим. У всіх випадках особлива увага приділяється тим негативним наслідкам, які може для цих осіб мати розкриття інформації, що дозволяє їх ідентифікувати.

VII. Доступ журналістів до судових рішень, матеріалів судового процесу і архівів суду

7.1 . Загальні положення.

7.1.1. Доступ журналістів до судових рішень і матеріалів судового процесу забезпечується через:

-   присутність журналіста під час розгляду справи в суді та /або під час
проголошення судового рішення;

-   оприлюднення судових рішень у мережі Інтернет ;

-   публікацію текстів судових рішень в друкованих засобах масової інформації.

7.2. Присутність журналістів у залі судового засідання під час проголошення судового рішення.

7.2.1. Журналісти та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право відкрито робити письмові нотатки.

7.2.2.       Публічно проголошені судові рішення можуть бути відтворені без обмежень. Використання в ЗМІ повного тексту рішення або його фрагментів, без редагування, що змінює його зміст, можливе лише з посиланням на присутність при його проголошенні.

7.2.3.       Кримінальний процес. Вирок у кримінальній справі, навіть за умови розгляду справи в закритому судовому засіданні, проголошується публічно головуючим.

7.2.4.       Цивільний процес. Судове рішення проголошується прилюдно негайно після закінчення судового розгляду, за винятком випадків, коли судовий розгляд проводився у закритому судовому засіданні. Рішення проголошується повністю, хоча у випадках складності справи та відкладення у зв'язку з цим виготовлення рішення в повному обсязі проголошується лише його вступна та резолютивна частина. При проголошенні у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення суд повідомляє осіб, що є учасниками розгляду, про дату, з часу якої вони зможуть ознайомитися з повним текстом рішення.

7.3. Забезпечення доступу до матеріалів справи.

7.3.1.     За клопотанням журналіста і при наявності обґрунтованого суспільного інтересу щодо такої інформації голова суду може дозволити доступ до матеріалів архівних судових справ. Зразок форми запиту додається до цього Положення і розміщується на веб-сайті Козятинського міськрайонного суду.

7.3.2.     Під час прийняття рішення за такою заявою суд має враховувати загальні принципи відкритості інформації та принципу публічного оголошення рішення, особливо за наявності суспільної потреби в її отриманні.

VIII Проведення в залі судового засідання фото - і кінозйомки, теле -, відео , звукозапису

8.1.      Учасники процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові записи, а також використовувати портативні аудіотехнічні пристрої.

8.2.      Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису із застосуванням як стаціонарної (не пересувної), так і пересувної апаратури, а також трансляція (повна чи часткова) судового засідання по радіо і телебаченню допускаються лише на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, але обов'язково з урахуванням інтересів правосуддя, суспільної значимості справи і права громадян бути поінформованим про хід судового процесу. Ці дії можуть здійснюватися на підставі ухвали суду з визначених судом місць або умов (наприклад, не вести зйомку під час допиту свідків або не транслювати зображення конкретного учасника процесу з огляду на його заперечення) та тривалості (наприклад, через 20 хвилин від початку процесу протягом 15-20 хвилин) роботи камери в залі судового засідання.

8.3.     Подібні зйомки можуть бути дозволені лише в тому разі, коли вони не створюють небезпеки впливу на потерпілих, свідків, учасників судового розгляду, народних засідателів, присяжних або суддів.

8.4.     Журналісти та представники ЗМІ, які планують проводити в залі судового засідання фото- і кінозйомку, теле-, відео-, звукозапис із застосуванням різних типів апаратури, а також транслювати судові засідання по радіо і телебаченню, повинні завчасно (за 3 дні) надати головуючому судді у справі письмовий запит про такі наміри. Форма запиту (як зразок) додається до цього Положення і розміщується на веб-сайті Козятинського міськрайонного суду.

8.5.     Головуючий суддя у справі ставить на обговорення учасників процесу заяву/клопотання про можливість проведення зйомки і приймає рішення про надання дозволу або про відмову в наданні дозволу, навівши підстави прийняття такого рішення.

8.6.     Приймаючи рішення про надання дозволу, суддя визначає, зокрема, місце розташування в залі знімальної апаратури, а також осіб, які її використовують. Особи, які проводять зйомку та запис, повинні залишатися на визначених місцях до того моменту, як суддя покине зал судового засідання, якщо інше не узгоджено з головуючим у справі. Фотографам, операторам та іншим особам забороняється пересуватися по залу судового засідання під час слухання справи.

8.7.     Особи, на яких покладено функції взаємодії зі ЗМІ сприяють виконанню рішення судді і допомагають розташуватись журналістам, а також координують дії інших осіб, які здійснюють запис та зйомку, в залі судового засідання.

Керівник апарату Козятинського

Міськрайонного суду                                                                  С.П. Морозов

Додаток 1.

Форма письмового інформаційного запиту

Вихідний номер і дата

Голові Козятинського міськрайонного суду

(ПІБ)

Журналіста ЗМІ (назва ЗМІ) ПІБ

 Поштова адреса:                   Контактний телефон: Інформаційний запит

(про надання інформації щодо діяльності Козятинського міськрайонного суду

Вінницької області)

Відповідно до статей 32, 33, 36 Закону України «Про інформацію», статті 34 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»

прошу надати інформацію про діяльність (назва суду)_____________ (або його посадової

особи з питань__________________ (перелік питань в контексті теми для публікації

чи журналістського розслідування).

Прізвище та підпис особи, що подає запит

Додаток 2.

Форма письмового інформаційного запиту щодо надання доступу до матеріалів закінчених судових справ

Вихідний номер і дата

Голові суду (назва суду) Журналіста ЗМТ (назва ЗМІ) ПІБ

поштова адреса: Контактний телефон: Інформаційний запит (про надання доступу до матеріалів закінчених судових справ)

Відповідно до статей 32, 33 Закону України «Про інформацію», прошу надати
можливість ознайомлення з матеріалами закінченої судової справи
_____________________________________ (інформація, яка ідентифікує справу).

Прізвище та підпис особи, що подає запит

Додаток 3.

Форма запиту про проведення фото-, теле-, відео- і кінозйомки та

звукозапису із застосуванням відео-звукозаписуючої апаратури, трансляції

судового засідання по радіо / телебаченню

Назва ЗМІ:

Тираж

Територія поширення

Керівник

Для використання персоналом суду

Адреса ЗМІ:

Контактний телефон керівника :

Особа, яка подає запит:

Справа, щодо якої подається запит:

Дата і час судового засідання, щодо якого подається запит:

Запит про проведення фото-, теле-, відео-, звукозапису,

трансляцію судового засідання (його частини) по радіо і телебаченню

1. Етап судового процесу щодо якого подається запит на зйомку та/або трансляцію (наприклад, свідчення певного свідка, проголошення рішення/вироку тощо):

2. Вид зйомки/транслювання


а." фотозйомка

Ь." відеозапис

с." звукозапис

а. " трансляція по радіо

Ь." трансляція по телебаченню

с. " веб-трансляція

3. Кількість осіб, задіяних у проведенні зйомки:

Спеціальні вимоги:

Зі змістом ст. 307 Цивільного кодексу України щодо гарантій захисту прав та інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відео зйомок ознайомлений (а) .

Зобов'язуюсь дотримуватися правил поведінки в суді та проводити зйомку відповідно до умов, визначених судом.

Дата Підпис