flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики причин скасування та зміни

Узагальнення судової практики причин скасування та зміни   Вінницьким апеляційним судом ухвал та вироків, ухвалених Козятинським міськрайонним судом Вінницької області за  2019 рік з розгляду кримінальних справ.

 

Під час проведення аналізу вивчались статистичні дані Козятинського міськрайонного суду Вінницької області  щодо результатів перегляду  рішень та причин їх зміни і скасування.

Об’єктами дослідження були: рішення Вінницького апеляційного суду  щодо результатів перевірки вироків, ухвал  за  2019 рік.

Відповідно до ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України  (далі – КПК України) завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Обов’язковою умовою прийняття законного, обґрунтованого та справедливого судового рішення є неухильне дотримання вимог кримінального процесуального законодавства в процесі судового розгляду.

З метою реалізації вищезазначених завдань, серед загальних засад кримінального провадження законодавець визначає також забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.

Зміст забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності розкрито у ст. 24 КПК України.

Так, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому КПК України.

Відповідно до ч.2 ст. 24 КПК України гарантується право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.

Виходячи із завдань та загальних засад кримінального провадження, визначених у  статтях 2, 7 КПК України функція апеляційного суду полягає в об'єктивному,  неупередженому перегляді вироків та ухвал суду першої інстанції, справедливому із додержанням усіх вимог чинного законодавства вирішенні поданих апеляційних скарг.   

Згідно зі ст.370 вказаного Кодексу судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим, а вирок апеляційного суду має також відповідати приписам статей 374, 420 КПК. За змістом ст. 404 цього Кодексу апеляційна процедура передбачає оцінку оскаржуваного вироку на відповідність нормам матеріального та процесуального права, фактичним обставинам кримінального провадження й дослідженим у судовому засіданні доказам.

З урахуванням наведених законодавчих положень та ст. 419 КПК України апеляційний суд зобов'язаний проаналізувати і співставити з наявними у справі та додатково поданими матеріалами всі доводи, наведені в апеляційній скарзі, і дати на кожен із них вичерпну відповідь, пославшись на відповідний матеріальний чи процесуальний закон. При залишенні апеляційних вимог без задоволення чи частковому їх задоволенні суд має навести обґрунтування своєї позиції, яка не може бути суперечливою та такою, що ставить під сумнів прийняте остаточне рішення. Вирішуючи питання щодо справедливості обраного засудженому покарання, суд повинен перевірити чи було додержано приписи статей 50, 65 КК України, і в разі встановлення порушень усунути їх у процесуальний спосіб. При цьому форма та зміст рішення суду має узгоджуватися з правилами статей 407, 418 КПК України у їх взаємозв'язку.

Після цього, за загальним правилом за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на вирок або ухвалу суду першої інстанції апеляційний суд щодо обвинуваченого має право вчинити одну з дій, передбачених ч. 1 ст. 407 Кримінального процесуального кодексу України.

 Протягом звітного періоду 2019 року Козятинським міськрайонним судом Вінницької області було розглянуто 204 кримінальних провадження, було винесено 131 вирок, з них 49 оскаржувалося  у Вінницькому апеляційному суді,  з яких 16   вироків було змінено у відношенні  - 22 осіб та 3 вироки  скасовано  стосовно - 3 осіб,  2 з яких було повернуто на новий розгляд.  

 Протягом 2018 року Козятинським міськрайонним судом Вінницької області було розглянуто 191 кримінальне провадження, було винесено 142 вироки, з них 56 оскаржувалося  у Вінницькому апеляційному суді,  з яких 17   вироків було змінено у відношенні  - 19 осіб та 10 вироків скасовано  стосовно - 12 осіб.

 Основною причиною  скасування та змінення  вироків  неправильне застосування Закону України про кримінальну відповідальність (ст. 413 КПК України).

 Порівняльний аналіз наведених статистичних даних засвідчив, що у 2019 році продовжується тенденція до зменшення загальної кількості переглянутих вироків   в порівнянні з аналогічним періодом 2018 року, за результатами роботи в минулому році вказаний показник знизився на 9,3%.

 

Таблиця  

 

2018 рік

2019 рік

розглянуто

191

204

постановлено вироків

142

131

оскаржено

56

49

змінено

17

16

скасовано                                                                   10                       3

 

З наведених в таблиці  статистичних даних вбачається, що  зменшився показник скасованих вироків в порівнянні з 2018 роком і від загальної кількості переглянутих рішень у 2019 році становить 1,96%, а в 2018 році за наслідками апеляційного розгляду було скасовано 6,72% вироків   від загальної кількості переглянутих в той період.

Таке суттєве зменшення кількості скасованих вироків свідчить про обґрунтованість і законність постановлених суддями вироків, й безпідставність та необґрунтованість апеляційних скарг.

Покращення вказаних показників свідчить, що позиція суддів апеляційної інстанції направлена на сприяння швидкому судовому розгляду та вирішенню питання про притягнення винних до відповідальності.

 Що стосується змінених вироків, то їх кількість незначно зменшилась, та становить 9,52 % у 2018 році від загальної кількості переглянутих вироків, та 7,84% у 2019 році.

 

Аналіз причин зміни та скасування апеляційною  інстанцією вироків Козятинського міськрайонного суду Вінницької області.

Підстави зміни та  скасування вироків.

 Результат аналізу прийнятих рішень апеляційною інстанцією у 2019 році, постановлених за результатами перегляду вироків    за апеляційними скаргами, та причин їх скасування, засвідчив, що  найбільше скасованих вироків   було з підстав істотного порушення кримінально-процесуального закону.

Слід зазначити, що за звітний період жодного вироку не було скасовано із призначенням нового судового розгляду з підстав: ухвалення судового рішення незаконним складом суду; порушення правил підсудності; або в ухваленні судового рішення брав участь суддя, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які очевидно викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано; судове рішення ухвалено чи підписано не тим складом суду, який здійснював судовий розгляд.

   Аналізуючи статистичну інформацію, під час проведення узагальнення, щодо причин скасування у 2019 році апеляційною інстанцією  вироків Козятинського міськрайонного суду Вінницької області необхідно зазначити, що ще однією з поширених підстав скасування вироків суду є неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність (ст. 413 КПК України). 

 Наведені обставини свідчать про істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, які перешкодили суду ухвалити законне та обґрунтоване рішення, та неповноту судового розгляду.

 

Висновки, пропозиції та вжиття відповідних заходів

З метою зведення до мінімуму та недопущення у майбутньому випадків скасування судових рішень, суддям необхідно також постійно вдосконалювати рівень своїх професійних знань шляхом систематичного вивчення чинного законодавства України і судової практики інших судів, а також практики Європейського суду з прав людини, застосовуючи їх при розгляді кримінальних проваджень.

Крім того, призначаючи покарання слід неухильно дотримуватись положень ст. 65 КК України, з урахуванням особливостей Загальної частини Кримінального кодексу Україну в частині, що стосується призначення покарання окремим категоріях громадян (неповнолітнім, спеціальним суб’єктам кримінальної відповідальності та ін.), а також положень ст. 69-1 КК України при призначенні покарання за наявності обставин, що пом’якшують покарання.

Слід зазначити, що в порівнянні з 2019 роком, суттєво зменшилась кількість  скасованих вироків. Для подальшого зменшення кількості скасованих вироків суду  і скорочення часу розгляду провадження по суті з ухваленням законного і обґрунтованого судового рішення судам за доцільне задля покращення якості роботи, суддям при розгляді кримінальних проваджень слід більш предметно підходити до застосування норм кримінального та кримінально процесуального законодавства, всебічно повно, об’єктивно і ретельно досліджувати всі обставини кримінальних справ, постійно аналізувати причини скасування ухвалених рішень та обговорювати на нарадах і семінарах проблемні питання.